Van egy nagyszerű angol sorozat a TV-ben, amelyik a Tudor korabeli apátsági farmok működését mutatja be úgy, hogy három angol történész egy éven át a korabeli farmerek életét élte: ugyanolyan házban laktak, ugyanolyan ruhákat hordtak, és a kor technolólógiai fejlettségének megfelelő szinten gazdálkodtak. A hat részes sorozat nagyon igényes, egyes részei magyarul is fellelhetőek a Youtubeon, a többi rész angolul van. A Tudor kor az 1500-as években volt, Magyarországon tíz éve halt meg Mátyás király és 14 évre vagyunk a Dózsa féle parasztfelkeléstől, 26 évre a mohácsi vésztől. Szerintem érdemes megnézni, hogy hogyan alakult ki a kapitalizmus mezőgazdasága. Ráadásul a sorozat folytatása egy viktoriánus farmra visz el bennünket (ez kb. a kiegyezés kora Magyarországon), ahol megjelennek az ipari forradalom gépei, amelyek lényegesen megkönnyítik a paraszti munkát. És nincs megállás: ezt követi az Edward korabeli farm, majd a háborús farm életét bemutató sorozat. Zseniális munka mindegyik, őszintén ajánlom mindenkinek.
A másik jó hír, hogy a blog egyik olvasója, J.G. (ha megengedi, akkor kiírom a nevét) küldött egy szőlőművelésről szóló könyvet, ami 1815-ben jelent meg Magyarországon Pósfai János fordításában. A magam részéről nagyon szeretem ezeket a régi irományokat böngészni. Azok a boldog idők, amikor még a helyben gyökereztetett vesszőt jobbnak tartották a palántáknál! Hol voltak még az oltványok! A XIX. század legelején készült könyv kiemeli a komposztálás fontosságát: "Akármivel trágyázol, mielőtt a szőlőbe hordanád, rakásokba hányatván és az allyától fogva gyakran felforgatván esztendeig vagy kettőig kin az ég altt hagyjad". Találkozunk furcsa megállapításokkal is, pl. amikor a szerző arról ír, hogy a későbben termő fajták korábbi metszésével és a korai fajták későbbi metszésével elérhető az egy időben érés. A könyv praktikus tanácsokkal is szolgál: az utolsó fejezetben a borhamisítás, azaz a csigerekészítés rejtelmeivel is megismerkedhetnek a téma iránt érdeklődők. Engem lenyűgöznek a régi szőlészeti írások, jó szívvel ajánlom az olvasgatását mindenkinek.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.