Szeretnék egy olyan országban szőlészkedni, ahol a történelmi fajták nincsenek kitiltva azokról a termőhelyekről, ahol őshonosnak számítanak és ahol ezekből a fajtákból minőségi oltványt tudok venni úgy, hogy nem kell körbeautóznom a fél országot az oltóvesszőkkel. S bár a "titkos telepítési akcióban" végtelenül kedves szövetségesek segítenek, mégis borzasztóan fárasztó ez a procedúra.
Szentesi József és Bakatorró Nadapon. |
Szombaton Szentesi Józsefnél, az egyik népszerű magyar génbankárnál voltam Tihanyi kék oltóvesszőt szedni (ahol találkoztam egyik olvasómmal, Bakatorróval), mert ez a vágóm szinte teljesen kipusztult tavaly - és el nem tudom mondani, hogy miért. Leginkább az alanyra gyanakszom - egész egyszerűen nem bírta a meszes talajt. Elég jelentős veszteség, főleg időben, de úgy vagyok vele, hogy akkor is telepítek ilyen fajtát, ha a fene fenét eszik is. Ezen kívül van még egy olyan juhfark sorom, amit 2011-ben, egy őrült oltványhiány idején telepítettem, és ami 5 év alatt sem ment szinte semmire. Csak van, tavaly termőre fordítottuk volna, de hitvány hajtásokat hozott, alig volt rajta fürt, az is silány - szóval ezt is ki kell cserélnem, amivel öt évet bukok. A juhfark, rizling és furmint vágókban is vannak hiányok, elég sok juhfark oltvány adta meg magát a télen - egyszerűen nem volt jó a kalluszosodás, és kiesett a nemes rügy a vad alanyból. A vadfeketében néhány tőkét pótolni kell még, a góhérban éppúgy - de ezekből a fajtákból már én is tudok csapot szedni.
A szabályok egyszerűek: Ne változtass a megállapodáson! Nevek nélkül üzletelünk! Ne nyisd ki a csomagot! Ne fogadj meg semmit, amit később nem tudsz betartani! |
A csapokat leadtam az oltávnyosomnál, Dobosiéknál Szentantalfán, remélem július elején mehetek a hatalmasra nőtt olványkákért. Szert tettem egy talajfúróra, remélem könnyebb lesz vele lukat ásni, mint ásóval. Ezzel tervezem eltenni a feleségem szőlőjében a támrendszer oszlopait is, meg a villanypásztor karóit. A márciusi forradalom ünnepén is a szőlőben leszek, remélem akkor befejeződik a metszés, utána Húsvétkor megint lesz pár nap dolgozni. Idén nagyon szerencsésen alakulnak a három-négy napos ünnepek a szőlészet szempontjából. Azután pedig kezdődik az óriásberuházás: hat hektárra telepítünk tavasszal, ha Isten is megsegít. Szerintem nem fogok unatkozni.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.