A hétvégén lementem Dörgicsére, lefejteni a rizlinget. Négy fahordó lett forráshíjával tele a szüretkor, és a kiürült hordókat tisztára ki kell ölblíteni, ezért ez egy elég komoly munka ez év végén. Az idő nem volt éppen a legbarátságosabb, de nem nagyon törődtünk vele: a hordók öblítését a pincében végeztük, ahol kellemes 12,7 fokos hőmérsékletben dolgoztunk.
A durvaseprő |
A fejtést szivattyúval kezdtük, amit a hordó csapnyílásáig engedtünk le. Ezután kivettem a csapdugót, és szépen leöntöttem a bort a seprőről. Az a bor, ami már nem tiszta, kevés seprőt tartalmaz (hordóalja), üvegballonba került, ott fog leülepedni. Az utóprésmustnak nem volt hordóalja, annyira letisztult, hogy szinte teljesen (1-2 liter híján) le lehetett róla önteni a bort.
A durvaseprőt vízzel higítottuk fel, csak úgy lehetett kiönteni a hordóból. A seprő határozottan büdös: az elpusztult élesztősejtek romlanak. A hordókat tisztára öblítettem, majd kaptak ként. Idén is 600 liter rizling borom lett. A bort megkóstoltam, egyelőre még egy cseppnyi maradékcukrot tartalmaz, sava rendben lesz, az aroma és illatanyagokról még nem lehet nyilatkozni. Fahordóban érlelődik Január-Február környékéig.
A 2009-es Enikő küvé viszont nagyon jól alakul: illata kevésbé inenzív, mint a 2008-asnak, de az ízében olyan markáns gyümölcsösség van, amit eddig csak a 2007-es rizlingben éreztem (ami sajnos a fássága miatt tönrement). Az Enikőben is mintha lenne maradékcukor, savai sokkal harsányabbak, élénkebbek az óborénál - ez mondjuk természetes. A tartályban felkavartam a finomseprőt: hadd bomoljon az almasav.
Egyelőre - mivel a pince lehűlt 12,7 fok körülire - egyik bor sem kapott ként.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.