A Biocont nevű céggel évek óta bajban voltam. Többször beszéltem olyan emberrel, aki látott olyat, aki ismerte egyik vagy másik munkatársukat, de évekig nem sikerült eleven képviselőjükkel találkoznom. Aztán tavaly felcsillant a reménysugár, valahogy elértem egyik ott "dolgozó" embert, aki olyan mértékben bizonyult inkompetensnek, hogy végleg leírtam ezt a bagázst. Az idei növényvédelmi tanfolyamot nem csak én, hanem Balázs is elvégezte, akit egy Biocontnál dolgozó oktató vezetett be a növényvédelem rejtelmeibe - és el is hozta nekem az illető névjegykártyáját. Mivel utoljára Pataki Attis is beszélt arról a tévében, hogy amikor egyszer elrabolták az UFÓk, akkor a csészealjat egy Biocont logós pólóban vezette egy űrlény, meg kellett győződnöm arról, hogy evilágiak vagy földönkívüliek alkotják ezt a céget, ezért a telefonbeszélgetést így kezdtem: "Jó napot kívánok, meg tudja mondani, melyik a földkerekség legnépszerűbb üdítőitala?" Rövid értetlenkedés után megkaptam a helyes választ (tényleg! :DDDD) és így végre a tárgyra térhettünk: a ragadozó atkák beszerzésére. Most már van jó kapcsolattartóm, aki kedves és korrekt, amilyennek egy területi képviselőnek lennie kell, így végre be tudtam szerezni az élő ragadozó atka populációt.
Ilyen filclapokon érkeznek az atkák |
Tavaly ugyanis a szőlőterületem nedvesebb részein felütötte a fejét az atkafertőzés, ami ellen akkor egy szelektív vegyszerrel védekeztünk (háti permetezőből csak a fertőzési gócokat permeteztük meg) - de Krisztiánék zendüléssel fenyegetőztek, ha még egyszer ennyit kell gyalogolniuk 10 liter vízzel a hátukon. Amúgy sem szeretem a szőlőt mérgezni, de az új ültetvényben még nem jelentek meg olyan számban a ragadozó atkák, hogy kordában tudták volna tartani a szívogató rokonok kártételét. A Biocont árul olyan filc-csíkokat, amelyekbe ragadozó atkák költöztek, és ha ezeket a szőlőre tesszük, akkor a felmelegedés hatására kirajzanak onnan, és ellepik a szőlőt. Most hétvégén kaptuk meg a szállítmányt, és a rákövetkező hajnalon, szombaton, ki is helyeztük a filceket a szőlőre. Szerencsénk volt: 1C fok körül volt a hőmérséklet a munka kezdetén, így a kis lények nyugton maradtak, amíg kihelyeztük az ideiglenes szállásukat.
A munka nagyon egyszerű: minden munkás kapott egy tűzőgépet, és egy adag filcet, amit aztán két helyen rácsíptettek a szőlőre. Mi oszlopközönként raktunk egy-egy filcet, a legfejlettebb tőkére. Ennél lehetett volna sűrűbben is telepíteni a fenevadakat, de a benépesítésnek határt szabtak anyagi lehetőségeim, így a ritkább változatnál maradtunk. Véleményem szerint, ha lesz mit enni, felszaporodnak a ragadozók ennyi magból is - ha nem egy, akkor két év alatt.
Atkák kihelyezése (főszerepben:Géza bácsi) |
Elsősorban új szőlőkben kell erre gondot fordítani, ahol nincs szomszédság. Az atkák gyenge kis lények, nem igazán képesek nagy távolságokat bejárni - de ha egyszer kialakul a természetes egyensúly akkor nem jelentenek gondot többé. Szerintem minden új telepítésű szőlő 3.-4. évében érdemes megfontolni ragadozó atkák felszaporítását.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.