Megígértem, hogy összefoglalom a drénezés témakört - ez bejegyzés erről fog szólni. Drénezésre akkor van szükség, ha a talajvíz (időszakosan vagy állandóan) túl magasan van. Ez nem valami újkeletű dolog, már az 1900-as évek legelején íródott mezőgazdasági tankönyv is kihangsúlyozta a drénezés fontosságát - igaz, akkor még cserépből készült az alagcső.
A három betontartály |
Lejtős területeken a lehulló csapadék beszivárog a földbe, az első vízzáró rétegig - ami nálunk kb. 1-1,5 méter mélyen elhelyezkedő agyagréteg. A vízzáró réteg fölötti porózus rétegben a lejtő alja felé folyik a víz, ahol a lankásabb részen összegyűlik, néha olyan sok, hogy a talaj felszínére is kibuggyan - azaz belvízként jelentkezik. A belvíz már a túlzott vízellátás utolsó tünete: ha a talajban a növények gyökérzónájának magasságában van a talajvíz, mind a növények, mind a korhadéklebontók (apró barátaink, akik segítenek lebontani a növényi maradványokat) megfulladnak - azaz a talajunk halottá válik.
Ha ezt az állapotot szeretnénk elkerülni, akkor kell drénezni a területet. A drénvezetékeket a talajban a vízzáró rétegbe / rétegre kell tenni, olyan mélységbe, ahol a talajvizet tudni szeretnénk (ami kb. 1 métert jelent). A lejtőre merőlegesen kell elhelyezni a mellékdrén-vezetékeket, amiket be kell kötni a fődrénbe, amelyik összegyűjti a mellékdrének által leszívott vizet és kivezeti a területről. A kivezetés történhet egy nyitott árokba, vagy egy víztározóba (betonből készült tartály) - ez utóbbiban síkvidéki területen a tartály túlfolyó magasságának változtatásával még a visszaduzzasztás szintje is szabályozható (lejtős területen ez értelemszerűen nem működhet).
A vízgyűjtő rendszernek alkalmazkodnia kell a terület lejtési adottságaihoz, azért a tervezés kiinduló pontját egy szintvonalas térkép jelenti (amit a földmérő készít el). Erre a szintvonalas térképre rajzolja föl a mérnök a drénrendszert, amely kiépítés szerint többféle lehet. Az adott területre készült terv ezeknek a megoldásoknak az ügyes adaptációja - a megrendelő igényei szerinti vízgyűjtési vagy vízelvezetési kapacitással.
Drénezés terve a szintvonalas térképen |
A tervezés után kezdődhet a megvalósítás: ami elsősorban beszerzési és szállítmányozási feladat, másodsorban kút- és csatornaépítési tapasztalatot igénylő földmunka. Nekem óriási szerencsém volt, egyrészt a Csernozjom Bt. képviseletében Vona Lászlóval egy vérbeli projectvezető tartotta kezében a beszerzést és a minőségellenőrzést, akiről látszott, hogy van szakértelme és a tárgyalások során okosan felügyelte a költségeket. A kivitelezőm, Tóth Csaba pedig egy tisztességes vállalkozó, aki kiváló, minden gányolástól mentes munkát végzett. Nézegetek (elsősorban amerikai) videókat a drének telepítéséről és bár a gépesítettség foka elmarad az ottanitól, a munka minőségében nem látni különbséget.
A drén kivitelezése néhány képben elmesélve:
Egy hektár drénezése kb. három hétig tartott.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.