Ez a tavasz elképesztően sok munkát hoz, és sajnos - a szorgos gyógytornázás ellenére - még mindig fáj a derekam. A dolog fizikai munka részéből tehát csak mérsékelten tudom kivenni a részem - ami nagyon rosszul esik. A doki tanácsára vettem egy gyógyövet, ami fémpántokkal fogja a derekat, elvileg ezzel nehezebben tudom meghúzni a hátam.
Metszés előtt |
A múlt héten felvettem a tőkeleltárt, összeírtam az új területet. 440 körüli tőke lenne rajta, de százaléka hiányzik. Ezt a szőlőt kihasználták az utóbbi időben, így tőkepótlásra nem került sor. Még beszélnem kell az oltványossal, hogy kelleni fog ennyi új rizling.
Az új terület metszését kiadtam bérmunkába a szeprente kihordásával együtt, ez a múlt héten el is készült.
A következő munka a támrendszer javítása lesz: a karók rendkívül rossz állapotban vannak, és egyes oszlopokat is elnyomott a szél. A karókat meg kell még vennem, mert a rendelkezésre álló készlet nem elegendő, és gyakorlatilag lekötözéskor a teljes szőlőt újra kell karózni.
A betonoszlopok felső lukaiban nincs drót, amivel kiegészítem a támrendszert, mert magasra fogom engedni a hajtásokat. Persze a drótot is meg kell venni, és be is kell fűzni, amíg nincsenek új hajtások, mert azokat levernénk, amikor a drótokkal bohóckodunk.
Lemosó permetezést is kellene csinálni az új szőlőben, amolyan bemutatkozó jelleggel. A talajt csalán ázaléklevével fogom beöntözni - ebből rendkívül sok szerves anyag, és mindenféle mikroorganizmus képes kiázni, így a gyomirtózott területre jól jön elsősegélyként.
Az új muskotály sor és a két kivágásra ítélt sor |
A régi területen először is kivetettem azt a két sort, amely valamilyen átültetési kísérlet miatt került be a szőlőbe (még az előző tulajdonos által). Most így ott 13 sorom van, amelyből egy teljesen új telepítésű sárga muskotály. Ezzel el is nyerte a végleges térállását a szőlő. A maradék sorokból hármat teljesen kivágatok, és helyére furmint (2 sor) és juhfark (1 sor) kerül. A meglévő szőlőt átoltom sárfehérrel (4) és góhérral (5). Az átoltás április-májusban okoz munkacsúcsot, ami megoldható.
Az új borok alakulnak, egyelőre nem tudok nyilatkozni róluk semmit. A rizling mintha idén is fás lenne, de ez az íz hol felerősödik, hol eltűnik a borból. Az Enikő érzetre jóval savasabb, mint a rizling. Noha mindkettő elképesztően testes volt még egy hónapja, most mintha elvékonyodtak volna, amit nem értek. A második fejtést is megcsinálom hamarosan, most, hogy a pince melegedne, megkapják a kénadagjukat is.
A pincében is lesznek változások. A technológiai sorozatból az a tanulság jött le nekem, hogy nagyobb hordókat kell beszereznem a forraláshoz, és a meglévők - valószínűleg - sohasem lesznek elég jók ászkolásra. Így megrendeltem egy 400 és egy 300 literes hordót, és próbálok szerezni 225 literes használt hordókat az ászkoláshoz. Egyre inkább érzem, hogy mit kellene csinálnom a pincében ahoz, hogy jobb borom legyen.
A borospince belépőjébe például felszereltetek egy légkondícionálót, amellyel nyáron is biztosítani tudom a 16C fokos hőmérsékletet az előtérben - így a pince sem fog jobban felmelegedni annál, sőt, remélem tartani tudja a 14C fok körüli hőmérsékletet.
Borzasztó sok munkám lesz - ez szolgáltat témát bőven. A technológiai sorozatot egy picit ezért pihentetem, és majd a nyári kóstoltatások idején kunyerálok időpontot a magiszterektől.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.