A hétvégén húszra húztunk lapot, és szerencsénk volt. Eredetileg csütörtökre terveztük a gohér szűztermésének leszedését, de a hét eleji forróságot végül nem találtam jónak a szüretre. Krisztián mért egy majdnem 19-es mustfokot szerdán reggel, és mivel csak két napos esőre volt kilátás, úgy döntöttem, hogy hagyom egy cseppet visszaesni a cukorfokot - mert a gohérból könnyed bort szeretnék készíteni. Pénteken egy kisebb eső volt, olyan dologmulasztós idő, de a SmartVineyardon megnéztem, 11 órára felszáradtak a levelek. Szombatra a meteorológia 10 mm esőt jósolt (lett belőle kétszer annyi) és amint láttam, hogy a Balatont elhagyják az esőfelhők (9 óra felé), kocsiba pattant a család, és elindultunk szüretelni.
Péntek-szombat időjárása |
A szüretet délutánra terveztem, és ahogy mentünk át a Dunántúlon, úgy tisztult az idő. Dörgicsén már hűvös fogadott, aminek nagyon örültem, mert így alacsonyabb hőmérsékletű must kerülhetett a pincébe. A szüretet végül délután kettő körül kezdtük el, amikor már felszáradtak a bogyók, és a nap is kibújt a felhők mögül. A szedés alig fél óráig tartott, amit gyors léelválasztás és a nagyon-nagyon kíméletes préselés követett. Az előprésmust 18 cukorfokos volt a mérés szerint (a présmust ennél jóval édesebb) - de sikerült belül maradni a 18,5-19,5MM határokon. A mustot üvegballonba tettem ülepedni, majd másnap lefejtettem a színét, és azt tettem el forrni. A másnapi kóstoláskor nagyon szép tiszta ízű mustom volt, ami enyhén megcsiccsent - elindult a forrás. Lesz kőkemény 20 liter seprős újborom.
Remélem, ez az év azért még tartogat néhány szép szüretet. Az időjárás egyelőre 2013-ra emlékezetet, amikor forró nyár után borongós, esős ősz jött.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.