Újra lehet kertészeti gépekre pályázni, mert megjelent a Miniszterelnökséget vezető miniszter 26/2015. (V. 6.) MvM rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a kertészeti gépek beszerzéséhez a 2015. évben nyújtandó támogatások részletes feltételeiről.
Ahhoz, hogy érthető legyen miért maradok ki idén a kertészeti gépvásárlás pályázati lehetőségéből, két dolgot kell megérteni: 1.) Mi az EUME fogalma, és azt. hogy 2.) mikor ületetik a szőlőt.
Lássuk szépen sorjában! Az ökonómiai méretet (azt a birtokméretet, amelyen gazdaságos termelés folytatható) az EU az üzem potenciális jövedelemtermelõ kapacitása alapján határozta meg, és Európai Mértékegységnek (EUME-nek) nevezi. A részletek ismertetése nélkül ez azt jelenti, hogy van egy ún. EUME kalkulátor, amelyben művelési áganként meg lehet adni, hogy hány hektáron gazdálkodik az ember, és a program kiszámítja, hogy az hány EUME egységnek felel meg. A mi szőlővel beültetett területünk kb. 1,2 hektár, és idén telepítünk további 6 hektárra. Azonban a számításban csak az 1,2 hektáros területtel lehet kalkulálni, a szőlőtelepítésre váró területeken most gyep van, így kb. 3 EUME egységünk van. Amikor minden területünkön szőlő lesz, bőven 9 EUME egység fölé kerülünk.
Támogatás akkor kapható, ha a területünk már a tavalyi évben elérte a 4 EUME értéket. Szerencsére az induló vállalkozásokra kedvezmény vonatkozik, amely szerint ezt az EUME értéket elegendő addigra elérni, amikor a támogatással el kell számolni, azaz október 5.-re. Megkérdeztem a faugazdászt, ez azt jelenti, hogy addigra szőlőt már el kell telepíteni. Október 5-ig. Azok számára, akik vizuálisan könnyebben tájékozódnak, ide teszek egy képet a szőlő októberi állapotáról:
Szőlő októberben |
Vajon ilyen vegetációs periódusban fel lehet szedni az oltványt? El lehet ültetni a szőlőt? De komolyan! Bármilyen gyümölcsfát? Biztosan nem.
De sebaj, úgysem vagyunk induló vállalkozás. A 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 3. § 19. pontja szerint az induló vállakozás: "[...] az egyéni vállalkozó, valamint az őstermelő, ha egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételére, vagy őstermelői igazolványának kiadására a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapon belül került sor, valamint azon jogcímek esetében, ahol a támogatás igénybevételére jogosult mezőgazdasági üzeme méretének el kell érnie meghatározott mértékű európai mértékegységet, ott az induló vállalkozás fogalma kiterjed azokra a jogi személyekre, egyéni vállalkozókra, akik a mezőgazdasági tevékenységüket a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapon belül kezdték meg"
Ott van a szőlőtelepítési kérelem, amit legkésőbb tavaly tavasszal el kellett kezdeni intézni azért, hogy biztosan lehessen a jogtartalékból telepítési jogot vásárolni, telepítési engedélyt kérni, és támogatási kérelmet beadni a szőlőtelepítésre. A támogatási kérelem előfeltétele a bankszámla nyitása, ami ugye őstermelői/vállalkozói bankszámlát jelent, hiszen a telepítés költségeit már úgy számolja el a gazdálkodó. Azzaz addigra már biztosan volt a gazdának őstermelői/vállalkozói igazolványa. Egy ennyire hosszú engedélyezési procedúra szinte biztossá teszi azt, hogy a pályázat beadásakor szőlősgazda nem lehet induló vállalkozás, mert kifutott a 12 hónapos határidőből.
Csak annyit jegyeznék meg, hogy a szőlőtelepítés most kezdődik. Nincs az a szőlészeti tankönyv, amelyik szerint a telepítést ne előzné meg tereprendezés, melioráció, kituskózás, kövek kihordása, tápanyagutánpótlás, mélyszántás, zöldugarolás pillangóssal, majd még néhány tarlóápolási munka. Én már most a szőlőmben dolgozom, holott az még az oltványiskolában van. Ennek ellenére a területemet csak úgy lehet lejelenteni, hogy "átmeneti gyep" művelésben van. Tehát nem szőlő, hanem gyep - így persze esélyünk sincs elérni a 4 EUME értéket. Van tehát területem, telepítési engedélyem, megitélt telepítési támogatásom, dolgozom a telepítés előkészítésén - de mégsem vagyok jogosult támogatásra.
Ezzel a feltételrendszerrel induló szőlészeteket támogatni nem lehet (szerintem gyümölcsösöket sem). Ha ez mégis cél lenne, akkor ezt az "induló vállalkozás" kedvezményt a telepítéshez kellene kötni (a 2015-16-os borpiaci évre meghatározva - ami az idén előkészített telepítést jelenti).
A szerencsés kiválasztottak kérjenek ajánlatot Kubota 7040 Narrow traktorra, szerintem ordas best buy!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.