Tegnap elmentem Dörgicsére, ránézni a borra - mert legalább kéthetenként ellenőrizni kell a tömlőzárású tartályok nyomását, rá kell nézni a házra is. Ráadásul megérkeztek az új pumpák is, mert a régiek nyomásmérője beadta a kulcsot. Ha már arra jártam, elintéztem egy csomó dolgot a palackozással kapcsolatosan. Ez egy csomó autózással járt Dörgicse környékén - ahol a csodálatosan zúzmarás táj annyira szemet gyönyörködtető volt, hogy lépten-nyomon megálltam fényképeket készíteni.
Dörgicse és Mencshely között |
A palackozást - amennyire csak lehet - halogattam, mert amilyen otthon érzem magam a szőlészkedésben, olyan bizonytalanul mozgok az élelmiszeripar területén. A hobbiborász-pályafutásomnak van egy mára már jól kiismerhető algoritmusa: minden évben az azt megelőzőnél egy lépéssel később teszem tönkre a boromat. Így szépen, lépésről-lépésre tanulom meg (elég drága tanulópénzen) a borászkodás lépéseit.
Szóval ha idén már idáig jutottam, úgy döntöttem, megfogadom a jó szívvel adott tanácsokat: palackozás előtt deríteni és szűrni is fogom a bort. Most annyira jó a 2012-es rizling, hogy nem akarom kockáztatni a palackállóságát. Az analitikai paraméterekről (életemben először) laborvizsgálattal is meggyőződtem. Demján Sándornak van egy bazinagy új pincéje Zánkán, ahol nagyon méltányos áron (3175 forintért) tíz perc alatt elkészül a teljes analízis. Talán a számla kiállítása tovább tart, mint a vizsgálat. Pár adat, ami mondhat valamit:
Alkohol: 13.96 %
Titrálható sav: 6.75 g/l
Cukormentes extrakt: 17.6 g/l
Cukor: 16.47 g/l
A tavalyi lecke a bor kéntartalmának folyamatos ellenőrzése volt. Bármennyire is szeretem a pontos technológiát meghatározni, rájöttem, hogy ez a kénezésben sem lehetséges. Nem tudom pl. pontosan megadni az első kénezés időpontját: amikor elforrt a bor, és már csak picit pezseg, akkor adom az első, mértékletes adag ként a borhoz (1 dl törzsoldat / 1 hl bor). Ha év közben a finomseprőn újraerjed, újra pezsegni kezd, nem kénezem azonnal, hagyom, hadd fussa ki magát ez a pezsgés. A kéntartalmat csak a finomseprőről lefejtett borban tartom az optimális 20-40mg/l szinten. Ezt pont így csináltam a rizling esetében - ahol ez be is vált. De a juhfark-sárfehér küvé esetében annyira vártam az almasav bomlásra, hogy a kénezetlen bor elfáradt, papírízű lett. Ezért idén ősszel ráfűtöttem az erjesztő pincére, ahol szépen lefutott a zajos erjedés után az almasavbomlás is - így már ősszel/tél elején le lehet kénezni a borokat, amik így a nyáron felmelegedő pincében nem alacsony kénen álldogállnak. Ez a ráfűtés dolog nem ismeretlen a hagyományos paraszti gazdálkodásban sem, a forralópince ajtaját beszigetelték a hőveszteség elkerülése érdekében.
Ezután beszéltem a szomszéd falu gazdaboltosával, akitől palacktöltőt vennék, és Istvánnal, akitől el szeretném tanulni lapszűrés fortélyait. Ha minden igaz, akkor csavarzáras üvegben lesz a bor, és egy érdekes cimkét találtam ki - meglátjuk, meg lehet-e csináltatni. A csavarzáró gépet kölcsönkapom, ha a cégnél vásárolom a palackot és a csavarzárat - ami szerencse, mert ennyi pénz a földkerekén nincs egy ilyen masináért.
És persze megkóstoltam a boraimat is. Nos a juhfark ... egyrészt igaza van a SAP Balog Zolinak, juhfarkot közvetlenül forrás után kóstolni felesleges. Másrészt igazam volt, amikor azt feltételeztem, hogy jó alapanyagot vásárolok. Ha terméskorlátozás nélkül olyan jó illatú bor lehet belőle, amilyet tavaly kóstoltam, akkor korlátozva, későbbre tolt szürettel én jobb bort tudok belőle készíteni. Egyelőre illatban bőven ver minden eddig általam kóstolt juhfarkot. A rizling már elhagyta a kesernyés ízét, de még erősen pezseg, egyelőre semleges ízű, illatú (bár a tartályfedelet leengedve a tartályból a tavalyihoz hasonló buja illat árad. Nagyon jó érzéssel és fájó szívvel jöttem el Dörgicséről.>
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.