Az új területen valami elképesztően sok munka volt. A fairtás, a megújító metszés, a lekötözés, a támrendszer kiigazítása sok időt igénybe vett, meg persze ott vannak a régi területek is, amin szintén meg kellett csinálni a metszést és lekötést. Idén kicsit későn kezdtünk hozzá a munkákhoz, szerencsére nem jött olyan korán a tavasz, mint tavaly, de azért ez intő jel arra, hogy ezentúl március elején el kell kezdeni a metszést. Szerencsére éppen készen lettünk a lekötéssel rügyfakadás előtt.
A juhfark oltások szépen kihajtottak, ez a legkorábban érő fajta az ültetvényemen.
![]() |
Az a kicsi, két leveles kis izé ott a juhfark oltvány |
Szépen átteleltek a pajtában a tavalyról megmaradt oltóvesszők is, két hete kitettük őket a napra, már vadul hajtanak. Persze az udvar szélcsendes, meleg hely, jól érezhetik magukat.
![]() |
A telepítések pótlására félretettem pár oltványt |
Az idén a rövidcsapos metszési módot próbálom ki az eddig alkalmazott Guyot művelés helyett. 10-12 csapot hagyok két karon (amit a tavaly meghagyott félszálvesszőkől alakítok ki) és ezeken a rövid csapokon fogok 1-2 hajtást meghagyni. Ahogy kóstolgattam a különféle művelési móddal termelt szőlőket, így mintha koncentráltabb termés lenne elérhető, ugyanolyan fürtterhelés mellett. (A szakirodalom szerint gyengébb évjáratokban a karokban felhalmozott tápanyag segíti az érést.) Meglátjuk, mindenesetre a metszés lényegesen egyszerűbb egy így beállított ültetvényben. Az új szerzemény területen ez idén csak nagyon kevéssé volt megvalósítható, ugyanis az elhanyagolt tőkéket erősen vissza kellett metszeni.
![]() |
"Ritkaszép" az új terület. Se fa burjánzó bozont. |
A szőlő soraiban virágzik a pásztortáska, remélem szépen lassan kialakul az ősgyep, így természetközelibbé válik az egész ültetvény. Nem nagyon szeretnék traktorral dolgoztatni a területen, így a talaj nem tömörödik jobban, mintha ugaroltatnám. Néha kap egy altalajlazítást, és annyi.
![]() |
Átoltott, majd újratelepített "birtokmag" |
![]() |
A rizling vágó |
Szépen táblázatba szedtem a múlt héten felvett tőkeleltárat. A gyorsmérleg eredménye: 1.) nekem van a földkerekségen a lehülyébb alaprajzú szőlőm (ezt már gyerekkoromban is utáltam, akkor ugyanis a szüleimnek volt), 2.) váratlanul sok, 478 rizlingnek látszó tőke van a területen. Ez majdnem mégegyszer akkora, mint amekkora most van. Ez sok (édes, de költséges) problémát felvet: 1.) nem lesz elég a hordóm, szélsebesen rendelnem kell a Kádár Hungarytől még két 500 litereset, 2.) azzal a préssel, amim van, soha nem préselek ki ennyi szőlőt, 3.) a szüretelő kádaimban nem fér el ennyi cefre.
Mivel szoktam nézegetni, hogy mire keresnek az olvasók, ezért pár szó a tavaszi növényvédelemről: kb. két hét múlva, amikor kb. hüvelykujjnyi hosszúak a hajtások, kerüljön sor az első növényvédelmi munkákra (akkor majd a lisztharmat ellen védekezünk). Aki eddig nem csinálta, most már ne lemosózzon, de hacsak a tavalyi évben nem csinált valami orbitális hülyeséget, nem nagyon lehet áttelelő képlet, szóval nincs miért aggódni.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.