Krisztiánnak, a napszámosnak kiadtam a feladatot: a jövő évi füvesítés előtt mélyszántást végzünk. Egy hete voltam a szőlőben, megnéztem a munkát, majd megkértem, hogy jöjjön föl a hegyre, mert meg kell beszélnünk valamit. A blog első rejtvénye következik: mit láttam, ami miatt azonnal beszélnünk kellett?
Mi a hiba a képen? |
Nyilván azonnal rávágta minden olvasó: hiszen ez nem mélyszántás! Önmagában azonban ez a tény nem vághatta ki a biztosítékot, mert éppen tavaly ősszel írtam, hogy csak egy tárcsát kap a föld, és a csapadék befogadására a talaj így is alkalmas lesz, és a gyomirtás is megtörténik.
A megoldás: az eketalp betegséget akarom elkerülni. Mit jelent ez? Ha a talajművelő eszközök minden évben ugyanabban a mélységben dolgoznak, akkor az a réteg, amely fölött az eke/tárcsa éppen elhalad, kenődik, összetömörödik, és egy zárt, cementálódott réteget alkot, amely megnehezíti a takarónövények gyökérzetének áthatolását, és a víz áthaladását, ezáltal a tápanyagok mozgását is akadélyozza. Ezt az eketalpat meg kell szüntetni úgy hogy a tárcsázások után (20-27 cm) időnként mélyszántást kell végezni (30 cm). Az eke átvágja és megforgatja, ezáltal megszűnteti az eketalpat.
Szóval most újra kell szántani, aminek nem örülök, mert duplán tapossuk a földet, és visszaforgatjuk azt, amit az eke már kifordított egyszer - de ha tavasszal füvesíteni akarok, akkor most kell szántani, mert "a legjobb talajmunkás a fagy" - azaz a hontok tavaszra szétfagynak, és a porhanyós talajt könnyű lesz rotációs kapával magágy-szerkezetűre rotálni. Erről jut eszembe: a füvesítés alatt nem gyepet, hanem réti gyomtársulást kell érteni. Ha hagynánk a gazt nőni magától, először a szántóföldi első generációs gazok jelennének meg (libatopfélék, parlagfű, parajok), majd szépen lassan vennék át az uralmat a folytonos kaszálás és taposás hatására a pázsitfűfélék. Tavasszal segítünk cseppet a természetnek: szétszórunk némi fűmagot, de hagyjuk, hogy a környezet gyomnövényei is teret foglaljanak: így lesz a szőlőt körülvevő növényzet a lehető leghamarabb hasonlatos növényeiben a környező rétekéhez.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.