A szüreten sok minden múlik, még a kisebb termesztési hibák is korrigálhatók (pl. a rothadó szemek kiválogatásával). Ezidáig a hagyományos, paraszti technológiát követtem, a folyamatos beszélgetések hatására azonban most mintha összeállni látszana a kép egy olyan szüreti technológiáról, ami elegáns, mégis természetes bort adhat.
Szedés: a szedés változatlan marad, nálam nem a mennyiség dominál, hanem a minőség. Minden szőlőfürtről le kell dobálni a barnásan rothadó, nyálkás szemeket, az egészséges szemeken kívül csak a lilára beaszusodott, bortitiszes szemek maradhatnak. A szedés vödrökbe történik, amelyeket sohasem szabad megtömni.
Behordás: a szüret folyamán folymatosan járnak a puttonyosok, akik behordás után azonnal lebogyózzák a zúzó-bogyózón a szőlőt.
Bogyózás: nálam a bogyózó szinte egyben szedi le a bogyót a csutáról, csak a nagyon tömött fürtök szemeit roppantja össze, ezért egy 4mm hézagú darálón még megdaráljuk a szőlőt, így készítjük elő áztatásra. Az áztatás során a műanyag kádban lévő szőlő tetejére viráglocsoló-spriccelőből (Takács Lajos) kénezett vizet permetezünk a szőlő tetejére, éppen csak annyit, hogy megakadályozzuk az oxidációt.
Áztatás: az áztatás alatt letakarjuk a szőlő tetejét kertészeti fóliával, vagy nylonzacskóval, és hűtjük az áztatólevet. A pinceablak nyitva hagyása eleve hűti a kádak külsejét - főleg a késői fajták szürete esetén - (Losonci Bálint), de a hűtést segíthetjük úgy is, hogy pet-palackban megfagyasztunk vizet, amit a kádakba merítünk (Rosti).
Préselés: az áztatás után gyors és kíméletes préselés következik , szinte csak "átvödrözzük" a szőlőt a présen (Balogh Zoltán). Ezt követően a mustot átszivjuk egy acéltartályba.
Ülepítés: a tartályban a mustot (a már említett spricniből) enyhén megkénezzük, majd kb. négy óráig ülepítjük (Szentesi József, Szászi Endre). Ezután a must aljáról levesszük a színmustot, amit hordóba töltünk.
Többen állítják, hogy az új hordó, ha jó minőségű, és ha kellően jó az alapanyag, nem nyírja ki a bort vad faízzel. Nekem erről más a tapasztalatom - igaz, a hordóim atomszarok voltak. Meglátjuk. Idén sajnos nem várható jó termés, így a beavatásra legalább nem kiváló alapanyag megy el. (Megfogadtam azok tanácsát, akik szerint ne adjam kölcsön beavatásra a hordóimat.)
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.