Amikor belevágtam a borászkodásba, néhány alapelvet az elején meghatároztam. Mindenekelőtt öt évet adtam magamnak arra, hogy értékelhető bort készítsek. Elhatároztam, hogy ha ez nem sikerül, akkor feladom a borászkodást: értelmetlen. Most, amikor ezt a cikket írom, a saját boromat kortyolgatom, és ez már van annyira jó, hogy nem szégyellem megmutatni senkinek. Az első, magam által állított követelménynek megfeleltem.
Hangsúlyt szerettem volna helyezni a kézművességre, ami alatt azt értem, hogy a lehető legtöbb munkát szeretném magam elvégezni, és a lehető legkevesebbszer szeretnék traktort látni a földemen. Elfogadom, hogy nagy tételben csak ipari módszerekkel lehet termelni, de az nem az én utam. Ez idénre olyan jól sikerült, hogy minden munkát kézi erővel végeztünk (rotációs kapa és motoros permetező segített).
Fontos célkitűzés volt az "öregek" nyomdokaiban való haladás is. Azaz nem a modern borok érdekelnek ("tán csodállak, ámde nem szeretlek"), hanem fahordóban érlelt, oxidatív bort szerettem volna készíteni, amely saját seprőjén érik. Ezt a célt is megvalósítottam, egyik legkellemesebb élményem volt, amikor egy modern borászatban dolgozó ember megkóstolta a boromat, majd elkerekedett a szeme: "olyan, mint amilyen a nagyapámé volt".
Az út jó, a célkitűzésem nem változott: a legjobb Balaton-felvidéki bort akarom csinálni.
Időközben született három gyerekünk, ami új célokat szült. Kölyökkoromban szüleimnek is volt szőlője. Sok időt töltöttem ott, és ahogy nőttem, úgy vontak be újabb és újabb feladatokba. Volt, hogy szerettem (szüreten puttonyozni) volt, hogy utáltam (kötözni). Viszont megtanultam a fizikai munka tiszteletét - és a föld szeretetét. Ugyanezt át akarom adni a saját gyerekeimnek is. És akarok nekik adni egy lehetőséget: ha valamelyikük a borkészítéssel kíván foglalkozni, akkor legyen mivel elindulnia.
Ezért a birtok bővítésére szántam el magam. Volt egy eladó telek a szőlőm mellett, megvettem. Kb. kétszer akkora területről van szó, mint a jelenlegi szőlőm, de nagyobb része gyep. Egyelőre így is marad. Az új és a meglévő szőlő viszont szükségessé teszi a birtok újratervezését: erről a következő részben írok.
Jobbra a régi, balra az új terület |
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.