A hét végén tartották a BNV területén az Agromashexpo-t, ami nem tudom, mit jelenthet, mindenesetre remek alkalom arra, hogy az ember traktorokat és egyéb gépeket nézegessen. Kikértem hát a fiamat a suliból egy napra és csináltunk magunknak egy férfias programot.
Áki egy szolíd ültetvénytraktorral. :) |
Végre láttam egy Landini 55-ös kistraktort fülkés kivitelben! Felhozták a kiállításra egy traktorszerelő verseny kedvéért és bár bekéredzkedtünk a lezárt területre, csak felületesen tudtuk megnézni a gépet, mert túl nagy volt körülötte a sürgés-forgás. Egy kereskedőnek látszó ember megkérdezte, hogy mit szeretnénk, mondtam, hogy pont ilyen méretű traktort fogunk venni a tavasszal, de ez nem volt elég ahoz, hogy bárki érdemben foglalkozzon velünk.
Üdítő változatosság volt a Kubota, ahol megismertek, és jól elbeszélgettünk a mindenféle traktorokról. Ők az Axiál komplett ellentéte: a legapróbb részletekbe menően elmondanak mindent a traktorokról, amit az ember csak tudni szeretne róluk, anyagmintát adnak a kézbe (10 mm-es acéllemez, ez a legvékonyabb kés a fűnyíró traktorunkon, fogja meg!, naugye!), és persze be lehet ülni minden traktorba (hiszen ezért megy oda az ember). Ők említették meg, hogy Magyarországon jelen van az ISEKI, amit talán egyedüli versenytársuknak tartanak.
Meg is néztük szaporán az ISEKI traktorokat. Azonnal világossá vált, hogy a kompakt traktor kategóriában a robosztusabb gépek (Kioti, Kubota) körében elhelyezkedő gépről van szó. Májusban kijön egy új típus, azt is meg lehetett nézni - és meg kell mondjam, első látásra (és beülésre) bizony nagyon kellemes jószágról van szó. Mivel itt vannak Biatorbágyon, elmegyek hozzájuk, és alaposabban megnézem magamnak az 50 lóerős traktorukat.
Nem lenne vásár a vásár móka és kacagás nélkül. A felhőtlen szórakozást a Jinma traktorok hozták el a vidámságra vágyóknak. Egy nagyon egyszerű (ám nehéz), kistraktorra valami TMK műhelyben eszkábáltak fülkét, ami annyira barkácsmunka (a fülke kerete egyszerű szögvasból van hegesztve), hogy nagyon nehéz megállni a látványt nevetés nélkül. Nem értem, mi szükség ven erre, mikor pl. Veszprémben ebben a kategóriában gyári fülkés kínai traktor is kapható - ami nem ugyanaz, mint az YTO (ez a félreértést egy YTO forgalmazó oszlatta el).
Azért szeretek vásárba járni, mert néhanapján tanulok is valamit. Most valami egészen érdekes technológiát láttam az öreg ültetvények felújítására: egy lánctalpas kistraktorhoz egy kompresszort kötnek, amelya sűrített levegőt egy nagy tartályban tárolja. A kistraktor orrára egy fúrókalapácsot csatlakoztatnak, amellyel lukat fúrnak a talajba, az elöregedett fák (tőkék) mellé. A fúrókalapács üreges (lényegében egy baromi erős cső) és ezen a csövön keresztül a földbe fújják a sűrített levegőt. Ennek hatására a hajszálgyökereket körülvevő földréteg elmozdul, eltávolodik attól a résztől, ahonnan eddig felvette a tápanyagot. Lényegében arról van szó, mintha mélyszántással megszántanák a földet, de anélkül, hogy a gyökerekben kárt tennénk. A gyökér így új, friss tápanyaghoz jut, a talaj levegősebb lesz, az anaerob életközösségeken kívül az aerob élet is visszatér - aminek hatására az öreg ültetvény revitalizálódik.
A szőlészeti részlegen láttam végre élőben az Europress prést (egy akkorát, hogy a fél falu szőlőjét egy ütemben kipréselte volna) van ilyen 500 literesben is - ha nagy gazda leszek, akkor egy ilyet szeretnék venni. Többféle préselési program közül lehet választani, a benne felfúvódó ballon nagyon kíméletes préselést tesz lehetővé. Áztatni is lehet benne a szőlőt, mert ha a ballon nincs felfújva, akkor kibéleli a tartályt, mint egy zsák, amiben összegyűlik a cefre és a szőlőlé.
Ezen kívül még permetező adaptereket néztem. A magyar gyártmányú Forrás permetezőhöz kapható fúvókák között a 0,8 mm átmérőjűnél nincs kisebb - ami furcsa, mert ez nem valami víztakarékos megoldás. A Zupan géphez például sokkal kisebb fúvókák is vannak, ami lehetővé teszi egy hektár megpermezetését 300 liter vízzel. Az induló árak közötti különbséget érdemes megfizetni, ha az ember ökológiai gazdálkodásban gondolkozik, mert a vezetékes vízzel permetezés a pazarlás netovábbja, gyűjtött víz pedig nincs korlátlanul, főleg szárazabb évjáratban.
Végre láttam élőben a Smartvineyard rendszert (legalábbis a felhasználói felületét) - egészen biztos, hogy veszek egy ilyen rendszert a szőlőmbe.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.