Az idei évem a szőlő telepítéséről szól. A borkészítésre csak egy rizling vágóm van, ami tavaly olyan 400 liter körül termett - idén még annál is kevesebb lesz. Ahogy már írtam, a rossz kötődés, a jégeső megtették hatásukat, pocsék termés ígérkezik. Elhatároztam hát, hogy veszek furmint és juhfark szőlőt, mert még a saját termés előtt szívesen kitapasztalnám azokat a fajtákat, amelyekből majd csak két év múlva lesz termésem (és beavatnám az új hordóimat is).
Krisztián és a juhfark. |
Sajnos Dörgicse környékén a korábbn a Balaton-felvidék szőlőinek királyának tartott Furmint (alias: Szigeti) valamint Juhfark alig-alig található. Egy gazdánál kóstoltam juhfarkot, ami egészen rendben volt illatra, a bor azonban meglehetősen hígra sikerült. Az illető elpanaszolta, hogy még a tavalyi bora is mind a nyakán van, nem tud vele mit kezdeni, 300 forintért is odaadná az egészet annak, aki elviszi. Borkereskedő nem vagyok, de a siránkozás kapcsán tettem egy ajánlatot az illetőnek: megveszek tőle 500 tőke szőlőt lábon, bor árban. Azonnal fordult a kocka: inkább bedolgozza, helye van bőven, el fog fogyni az a bor ... wtf? Végül nyomorult alkudozás után megvettem tőle a szőlőt, amire azonnal kiadtam terméskorlátozási megbízást a napszámosoknak.
Ennyi termést szüretelni? Ez csak valami beteg tréfa lehet |
Ezt komolyan nem értem: ha valakinek van 7000 liter eladhatatlan bora, akkor mi a bánatnak termel ugyanannyit még egyszer? Miért nem termel csak 3500 litert, ami olyan, hogy Somlóról idejönnek könyörögni a technológiáért? Felvetettem ezt a tulajdonosnak, aki nem tudott érdemi választ adni.
Ezután furmintra kezdtem vadászni. Találtam is egy termelőt, aki kifejezetten eladásra termel. Augusztus közepén hívtam fel, hogy szeretnék venni lábon 500 tőkényi furmintot. A feltételek több mint zavarba ejtőek voltak: igen, de nem csinálhatunk (az én embereim) terméskorlátozást. De állítólag ők beállították a termést, 6 vessző, vesszőnként 2 fürt, az pont annyi, amennyit én is akarnék, max. 12 fürt. Elmentem megnézni a szőlőt. A sorok köze példásan rendben tartva, tényleg nagyon szép talajmunka. Ugyanakkor a szőlőn az összes másodvirágzásból származó Szent Márton fürt fenthagyva, és így nem hogy kettő, de inkább 3-5 fürt sorakozott a 6 vesszőn. A leveleken furcsa elváltozás: az erek mentén határozott szélű, 200 forintosnyi barnás beszáradások. Szőlőorbánc. Végül nem vettem meg a furmintot, nem a növényvédelmi probléma miatt (bár most kell permeteznie nem akármilyen szerrel ilyen komoly fertőzésre, ami az én mércém szerint már nem megengedhető a borban), hanem azért, mert ha november végéig a tőkén aszalnám, akkor se érne be nekem megfelelően ez a szőlő.
Nem tudom, mennyire általános az, amit leírtam. De ez a tapasztalat azt mondatja velem, hogy nem igazán képzelhető el vásárolt szőlőre alapozva a borászkodás, valamint égető szükség lenne egy, a minőségi borszőlő termelést leíró technológiára azoknak, akik ezzel foglalkoznak.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.