A szőlő igen furcsa képet mutat: a lombozat fejlettsége kb. június végi állapotnak felel meg - ennek elsődleges oka a már másfél-két hónapja tartó aszály és kánikula, de a késői tavasz is felelőssé tehető legalább két hét késésért. A fürtök azonban a zsendülés fenológiai fázisába léptek, annyira, hogy Uréti fajtából már ettem is, kellemes, üde, muskotályos íze van. Az aszályra való tekintettel folyamatosan kapálunk, az altalaj vízellátottsága még jó, a gazok pedig fejlődnek a jól megtrágyázott területen. Időnként ledamilozzuk a gazt (letörni volna jó, de nincs rá gépünk), jó magas tarlót hagyva, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, és a gaz újra tudjon hajtani gyökérnyakból. A szőlők között gyökérrel sűrűn átszőtt, élő területet igyekszünk tartani (ez eső esetén meggátolja a talaj lemosódását) ugyankkor a szőlők tövét tisztán tartjuk, hogy legyen bejárat a víznek, kisebb esők esetén.
Zsendülőben |
Növényvédelmi szempontból elég problémás évadot zárunk: van lisztharmat és perenoszpóra is a szőlőben. A perenoszpóra ellen véd az időjárás: az őrült meleg beszárítja a telepeket. A lisztharmat viszont a takarásban lévő fürtökön vidáman tenyészik: sajnos be kellett vetnünk a felszívódó szereket ellene, a gyengéd biológiai védekezés nem segített. Hozzáteszem, hogy az idei évben másodlagos a bortermelés, mert a fő hangsúly az ültetvény újratelepítésén van. Év elején még nem így gondoltam, de a virágzás alatti hideg idő betett a kötődésnek, és egy kora nyári jégeső pedig megtizedelte a maradék keveset - így az idei szüret várhatóan még a tavalyi negatív rekordot is alulmúlja. Ha sikerül, veszek szőlőt, amit megfelelően megritkítok, ha engedi a termelője. A rizlingben újult erővel támad az ESCA - idén vagy tíz tőkémet kellett kivágni. Nem tudok ez ellen a kór ellen védekezni, hiába igyekszem élővé varázsolni a talajt, egyelőre nem sokat segít. Jövőre igyekszem a sorok közé hagymákat tenni, hátha javít a talaj mikroflóráján.
Folyamatosan fattyazok, dédelgetem az átoltott tőkéket. Mostmár egyre könnyebb dolgom van, jól kivehető a felkopasztott új tőketörzs, és a végén a pom-pom: az új fajta. A törzset kopasztom, a pom-pomot gyengéden megkötöm, nehogy lenyírja a szél. A "Csücsök" nevű vágóban az őzek minden átoltás vezérhajtását lecsippentették, de szerencsére már akkora volt a szőlő, hogy ezt a kárt gond nélkül elviselte. Az új oltványokat (amelyek nem bírták ki az átültetést) is kipótoltuk, de nem teljesen, mert nem volt elég oltvány. Szerintem idén nem túl jól sikerültek az oltványok, már ami a konténereset illeti: soha még ilyen rossz eredési arány nem volt. Eddig mindig 95% fölött megeredtek a kis tőkék, most ez az arány kb. 70%-os. Sebaj, majd jövőre. Most szurkolok, hogy legyen őszre tihanyi kék, meg juhfark és furmint, amiket megrendeltem, mert akkor lesz sikeres az idei idény, ha ezeket a fajtákat is el tudom ültetni.
Megkóstoltam a borokat is. Most nem azért mondom, mert az én borom, de ... OK. Kit akarok becsapni? Hát persze, hogy azért mondom. Megfigyeltem, hogy egyik kóstoláskor hűdejó, másik kóstoláskor óborzalom. Most éppen az asztaeztnemhiszemel típusú kóstoláson vagyok túl, a sárfehér-juhfark küvé lelágyult, elhagyta a hegyes savait valahol a tartályban, és szép selymes, egyensúlyban lévő borrá vált, az illata már nem bukéborosan vad, hanem a borba olvadó, ízre pedig határozottan finom. Bár még percegett a pohárban, lassan talán befejeződik az érése. Az olaszrizling november-decemberi állapotot mutat. Még Takács Lajos javasolta, hogy tegyek bele tápsót, szerinte annak a hiánya akasztja meg a forrást - most tettem bele, mire a bor vadul forrni kezdett és zavarossá is vált. Ennek hatására eltűnt a geil édes íz, és megjelent a jövendő bor íze, amitől egyszerűen elájultam. Telt bor, finom barackos aroma, de a fajtára jellemző utóízzel - jaj, nehogy elinduljon rossz irányba, mert én felvágom az ereimet.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.