Ahogy mi, felelősen gazdálkodó szőlészek, kiemelten fontosnak tartjuk a biológiai sokszínűség fenntartását a szőlőinkben, úgy a szabályozó hatóságok szintén nagy figyelmet fordítanak arra, hogy a különféle szakhatósági rendszerek között még véletlenül se legyen semmiféle adatáramlás, mert az valószínűleg nem kívánatos özönrekordok beáramlását okozná a nyilvántartásokba. Az a baj ezekkel a migráns rekordokkal, hogy elveszik a közigazgatásban dolgozók munkáját, sőt, olyan ún. "hatékonyságnövelést" eredményeznek, amely még gyorsabbá teszi amúgy is felgyorsult világunkat. Szerencsére a változtatás igényének teljes hiánya megálljt parancsol az információs szupersztrádán száguldó biteknek - így továbbra is adminisztrálhatunk mindent háromszor.
Van a feleségemnek egy darabka szőlője. Ezt a szőlőt csak akkor vonhatjuk be a biogazdálkodás alá, ha én vagyok rajta a földhasználó. Elkészítettünk hát egy szívességi földhasználati szerződést, amelyben leírtuk, hogy a területen lévő szőlőt én művelem. Ennél nagyobb dőreséget nem is csinálhattunk volna: a földhivatal nyilvántartása szerint ugyanis itt rét van. Telepítéskor ugyan átvette az MVH, és szerepel is az ő szőlőnyilvántartásukban, és a hegybíró is tud arról, hogy itt szőlő van - de a szerződésünket visszadobták. Módosítottunk a beadványon serényen, hogy akkor azt a "rétet" (ééérted), amit a MEPAR nyilvántartás szerint művelünk, én művelem. Több se kellett az elutasításhoz, hiszen 1. nem rajzultunk térképet, hogy melyik részét vettem bérbe a földnek (amit a másik rendszerben egyébként berajzolt nekünk a falugazdász, gondosan levéve róla azokat a szegélyeket, amiket nem használunk) 2. vagy nem az egész területet béreltem ki. Újra beadtuk a beadványt, harmadszorra talán sikerül - mint a nászéjszakán. Most várunk a következő elutasításra, lehet, hogy rózsaszínű tollal kellett volna aláírni a szerződést.
A szüreti jelentésünkkel is gond volt, hiszen azt a földet, amit 2014-ben betelepítettünk, és az MVH át is vett (szépen, GPS-es kézi számítógéppel körbejárva) és ami szintén szerepel szépen berajzolva a MEPAR rendszerben - nos ezt a területet nem jelentettük le a hegybírónak, akinek így fogalma sem lehetett arról, hogy mi ott vörös szőlőt is termelünk, ahol ő csak rizlingről tudott.
Ez a hármas nyilvántartás: a földhivatal - az MVH (utódja) - és a HNT pont háromszor akkora adminisztrációt igényel, mintha végre egy rendszerben dolgozna a három szervezet. Egyébként mindenki, aki bármelyik említett szervezetnél dolgozik, roppant segítőkészen áll hozzánk, tényleg - de azért sokkal jobb lenne, ha egy nyilvántartás lenne, amiben (az intereten át) mi is láthatnánk a saját földjeinket.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.