Bár még nincs vége, de azt hiszem elmondhatjuk, hogy az idei év valami elképesztően szélsőséges időjárást hozott. Megcsúsztunk az ültetéssel - ez pokoli szerencse lett, mert éppen a telepítés napján volt egy talajmenti fagyos éjszaka, és a környékünkön sok új telepítésű szőlő elfagyott. Nyár közepén iszonyatos jégeső volt a Balatonnál - a környékünkön szinte mindenkit elvert - de Dörgicsét elkerülte az ítéletidő. A nyár közepéig tehát egészen jól mentek a dolgaink, de július közepétől minden megváltozott.
Először is megint ült az oltványokkal kapcsolatos átok: idén a termő szőlőbe megrendelt kb. kétszáz pótlás oltvány közül egy sem készült el. Egy sem, mert valami vegyszert nem jó töménységben készített a szállító, az oltványos ezért túladagolta, és minden ment a kukába. A tavasszal gyűjtött, gyönyörűen beérett csapok, az oltányos munkája - mind a kutyáké lett. Nagyon idegesített, de túlléptem rajta, mert az új telepítés olyan mértékben túladagolta nálam az oltványokkal való foglalatoskodást, amennyire csak lehetséges.
Nagyobb baj, hogy a nagy vihartól kezdődően minden második napon esett az eső. A gyomok elszaporodtak a szőlőben, nekiláttunk a kiirtásuknak, minden szép és jó volt - de a kapálás olyanná lett, mint egy Luca szék project. Egy nap munka, egy nap eső, egy nap kihagyás, most máshol megcsúsztak, nem tudnak jönni, egy nap munka, egy nap eső ... és így végeláthatatlan sorban. S mivel általában az újonnan telepített szőlőkkel soha, semmi nem szokott történni augusztus előtt, és az égvilágon semmi, de semmi gond nem látszott szőlővel - nem is permeteztünk. Egy júliusi vasárnap még úgy jöttem el a szőlőből, hogy csodaszép minden, szerdán a feleségem egy elképesztően fertőzött szőlőről küldött fotókat. Perenoszpóra ellen nem nagyon van gyógymód, ennek ellenére négy naponta fújtunk bordói lével - de amit egyik nap kifújtunk, azt másik nap lemosta az eső, és sehogy sem tudtunk megálljt parancsolni a fertőzésnek. A szőlő elkezdte lehullatni a leveleit - mi pedig vártuk a fattyúhajtásokat, hogy majd azok beérlelik a hajtásokat. Bíztunk az időjárás jelentésben is, ami állandóan a "holnap egy eső, de utána két hétig harminc fok meleg, tripla UV sugárzással" előrejelzést adta. Réz + UV sugárzás - nyerő kombó lehetett volna, csak éppen nem volt igaz. Ezért is magamat hibáztatom, ahányszor leírtam az elmúlt években, hogy az előrejelzések szart sem érnek - igazán ostoba voltam, hogy hittem bennük. Most már nagyon rossz állapotban van a szőlő. Az öregebb leveleken is megjelenik a fertőzés, így nincs más reményünk, mint a felszívódó permetszer, amivel szombaton meg is permeteztünk. Így nem tudom megvalósítani azt a tervet, hogy az új terület teljesen bio művelésű legyen a kezdetektől fogva, halasztást kell kérnem erre a területre az átállásra.
A termő szőlőben is jelen van a lisztharmat és a perenoszpóra, de a talajtakaró növényzettel és a rendszeres réz+kén permetezéssel a szőlőt tökéletesen épen tudtuk tartani. A furmint kicsit lisztharmatos néhol - hát majd ezt nem szedjük le, és kap a szőlő tavasszal egy olajos-kénes lemosást, nem nagy ügy. A fattyúhajtások és a csúcshajtás perenoszpórás - most állítuk be a szőlőt szüretre, levagdaljuk ezeket a hajtásokat. Őszintén megmondom, talán az egyik legszebb évnek néz ki az idei termés - már ha szép ősz lesz. Nyilván, ha folytatódik az állandó eső, akkor le fog rothadni a szőlő, még mielőtt megérne. Viszont az idei év tapasztalata az, hogy a talajtakaró növényzet csapadékfelvétele sokkal előnyösebb a szőlőnek, mint amekkora kárt okozhat a gyomtakaró páramegtartó képessége.
A másik tapasztalat remélem nem az lesz, hogy nem érnek be idén a hajtások az új szőlőben, a levélzet hiányában. :/
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.