Magyarországon a szőlőtermő területeket termőhelyi kataszterbe sorolják. Ennek a besorolásnak az a célja, hogy objektíven el lehessen dönteni azt, hogy melyik terület mennyire jó termőhely a szőlőnek. A besorolást a 97/2009. (VII. 30.) FVM rendelet a borszőlő termőhelyi kataszterének felvételezéséről, kiegészítéséről és módosításáról írja le. A besorolást során a különböző szempontok szerint pontozzák a szőlőtermő területet, majd - elvileg - a pontok alapján osztályokba sorolják a területet
Azt gondolná az ember, hogy a maximális 400 pontból minnél többet ér el a terület, annál magasabb osztályba tartozik. És akkor előkerül az internetről ez a táblázat, ami Szabó Attila nevével jelent meg a Corvinus Szőlészeti és Borászati Intézetének Kecskeméti Kutatóállomásának logoja alatt:
wtf? |
Vessünk egy pillantást a fenti táblázatra, és idézzük emlékezetünkbe, hogy a szőlőtermeszrésre egy terület 190 pont alatt alkalmatlan. Tessék mondani, hogy a faszomba lehet 194 ponttal bármelyik terület első osztályú? És mindössze egyetlen ponttal a minimális szint fölött, azaz 191 ponttal hogyan lehet egy terület szőlőtermesztésre kedvező adottságú? Egy 400 pontos skálán, vajon hogy lehet egy terület 373 ponttal csak kedvező adottságú?
Azok számára, akiknek valami nem világos, hozok egy példát. Ha egy matek dolgozatra 100 pontot lehet kapni, akkor általában 100-91 között ötös, 90-71 között négyes, 70-51 között hármas, 50-31 között kettes, és 30 alatt egyes az érdemjegy. Képzeljük el azt, hogy két nebuló közül az egyik 32 pontra ötöst kap, a másik kettest. Vagy éppen négyest, mert miért ne? Egy szerencsétlenebb kölyök meg 92 pontra éppen megkapja a kettest. Hogy a bánatba lehet ez?
Nos, az FVM rendelet végtelenül pontosan megadja a termőhelyi pontérték kiszámításának módját. Látszik az alaposság és a gondosság igénye - biztosan lehet még javítani, de ez mindenre igaz. Azonban a termőhelyi osztályok meghatározásának határértékei (a 190 pontos minimum meghatározásán kívül) teljesen hiányoznak a törvényből!
És akkor most játszunk el azzal a gondolattal, hogy hogyan lehetett ebből pénzt csinálni! Egy átlagos területet - ha kell - másodosztályú giligóvá is lehet minősíteni. Semmi más dolga nincs a tulajdonosnak, csak pár évig rekordtermést bejelenteni erre a földre - a papír elbírja, úgyse ellenőrzi senki - majd ezt a bőtermő, de másodosztályú szőlőt be kell jelenteni kivágásra, és máris be lehet zsebelni a nagy kivágási támogatást. Ha kell, ugyanezt a földet csúcsszuper termőhelynek is lehet minősíteni, amire telepítési támogatás jár. Így megy ez egy nyugat-balkáni szőlő banánköztársaságban.
Pedig milyen borzasztó egyszerűen elkerülhetőek lettek volna az ilyen ügyeskedések! A maximális 400 és a minimális 190 pont között 210 pont van. Ezt kell 3 termőhelyi osztály között felosztani. Szerintem általános iskola harmadik osztályában ennek már mennie kell:
És az aljára marad a cukor: most megy egy project ezeknek a termőhelyi osztály-besorolásoknak az átrendezésére. A szokásos bürokratikus módi: bejelentés - újrafelmérés! - elbírálás - jóváhagyás - egy a párna egy lehellet. Aki szereti az iróniát, őszintén tud kacagni ezen a helyzeten.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.