Az előző postban leírt fejtágítás után mostmár a tettek mezejére léphetünk, azaz megkereshetjük az első olyan útmutatást ami arról szól, hogy kinek milyen papírhalmazt kell elküldeni.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak (MVH) igen jó honlapja van: a keresés a legtöbb esetben hasznos eredményt ad, mégpedig úgy, hogy nemcsak az általunk keresett témára vonatkozó irományt, hanem azok mellékleteit is megtalálja szép, rendezett formában. Sőt, ha az iromány már elavult, akkor megtalálja az éppen hatályos módosítást is. A szőlő telepítésének engedélyezésével kapcsolatos szabályozás ránk vonatkozó része szerint az alábbi papírokat kell összegyűjtenem:
Nem is túl durva, nem igaz? Úgy van, nem igaz.
Ahoz ugyanis, hogy a telepítési kérelmet beadhassam, először regisztráltatnom kell magam. A regisztrációs kérelmet megelőzően (érezzük a visszafelé utazást az időben?) célszerű megigényelni az őstermelői igazolványt (ennek adózási okai vannak).
Mivel a feleségem a mogyoródi én pedig egy budapesti lakásba vagyok bejelentve, ezért az "egyablakos ügyintézés" keretében a következőképpen kellett eljárnunk:
A feleségem ügyében fel kellett keresni a gödöllői falugazdászt, akit a hatodik telefonszámon értünk utol - cserébe azonnal fogadott. A tulajdoni lap alapján kitöltötte az őstermelői igazolvány kérelmet, majd adott egy csekket, amin 2000 forintot kellett befizetni. Mire a feleségem megfordult a postán, kész is volt az igazolvány - ami szerint bort értékesíthet a nejem. A gödöllői falugazdász kedves, segítőkész ember.
Ezután a pest megyei NAV-ot kellett felkeresni a Kresz Géza utcában, ahol baromi nagy tömeg volt, de szerencsére pont őstermelő nem akart lenni senki, így az ügyintéző hölgytől szőlőtermesztésre és bortermelésre kapott adószámot a nejem.
Az én papírosaim intézése már nem volt ennyire zökkenőmentes. A Lehel úton van a budapesti falugazdász (csak én érzem a remegést az erőben?) fél órás sorbanállás után egy életvidám hölgytől kapott a feleségem egy kérelmet, amit kitöltött, a hölgy kijavította az igénylést, majd az épületben lévő pénztárban kellett befizetni a 2000 Forintot. Ez (kb. ötszöri rendszerleállással) olyan fél óra alatt sikerült is, mire visszatért az igazolványért, már ki is derült, hogy a 200 négyzetméteres "rét" besorolású területdarab miatt és akár szénát is termelhetek (a szőlő mellett). Szerintem ebből fogunk meggazdagodni.
Már csak a Gvadányi utcai NAV volt hátra Zuglóban, ahol több mint két órás várakozás után sem volt jele az Őstermelői Adószámok Kiosztójának. Mikor a nejem megkérdezte a Rend Mordon Őrét (a biztiőrt), hogy elő lehetne-e keríteni valami ügyintéző félét, az szolídan kacagott egyet: "majd zárás előtt öt perccel kezdjen reklamálni" - majd a "sose nyúlj egy működő rendszerhez" elven nem is tett semmit, figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy éppen egy nem működő rendszerről van szó. További negyed óra múlva a halogatás ellenére előkavarodott az ügyintéző, aki átnézte a falugazdász által adott papírt, majd szőlőre és szénára adott adószámot, de borra nem, mert az ügyintéző nem tudta elképzelni, hogy "a szőlőből hogyan lehetne bor" - és a másik NAV-os is hibázott, aki szerint ilyesmi előfordulhat.
Végső lépésben vissza kellett hívni a falugazdászokat és bediktálni nekik a kapott adószámokat.Lett tehát őstermelői igazolványunk és adószámunk: ezek az adatok kellenek az MVH regisztrációs kérelemhez.
A regisztráció azért fontos, mert a személyi számom vagy az adószámom (adóazonosító jelem) nem azonosít egyedileg egy állami hivatalnak, sokkal célszerűbb bevezetni egy Egységes Mezőgazdasági Ügyfélnyilvántartó Rendszer azonosítót is. Már csak azért is, mert ezzel egy újabb kört lehet az ügyintézésbe iktatni: G0001-es formanyomtatvány kitöltése, aláírása, beküldése, regisztrációs szám megérkezése.
Az MVH-nak nemcsak a honlapja normális, hanem a G0001-es formanyomtatvány is kitölthető pdf dokumentumként készült. Egy két bug ugyan van benne, de ezekkel együtt lehet élni, és legalább nem kell minden oldalra felírni a nevemet, hanem a makró automatikusan tölti az azonos mezőket. A G0001-es formanyomtatvány Kitöltési útmutatója látott ügyvitelszervezőt, ezt le sem tagadhatná, nagyon korrektül megírt dokumentum.
Kitöltöttük, aláírtuk, elküldtük: most a reménnyel teli, izgalmas várakozás következik, aminek végén mint két regisztrált állunk majd a soron következő formanyomtatványok kitöltése elé.
A cikk javítva a kommentek alapján. Köszönöm!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.