Ahogy említettem a telepítésről szóló postban, kötött talajon előfordul, hogy az ültetőgép által húzott árok fala az oltvány behelyezése után nem záródik össze, mert az ültetőgép csak a talaj felszínét tudja összenyomni. Ilyenkor az oltvány egy üregben lebeg addig, amíg a beöntözést végző csapat oda nem ér. Ha minden rosszul megy, akkor az oltvány gyökere ilyen esetben ki is száradhat - ami lényegében a tőke végét jelenti. Nálunk fennált ez az eset, és néhány tőkét fel is kellett húznunk (és félretenni addig, míg a hidrofúrós csapat oda nem ér), különösen a terület felső végéről, ahol elképesztően kötött volt a talaj. Van viszont egy adalékanyag, amelyik képes áthidalni az ültetésnek ezt a kockázatát: ez a Symbivit.
Így mártottuk be az oltványkötegeket a Symbivit oldatba |
A Symbivit lényegében egy gyökéren élő gomba készítmény, amelyhez mindenféle tápanyagokat adalékolnak, valamint olyan zselésítő anyagot, amitől az rá tud tapadni a szőlő gyökerére, és bevonva azt akár napokig is nedvesen tartja. Határozottan állítom, hogy nekem az mentette meg a szőlőm felső végét, ami majd' egy héttel a telepítés után lett beöntözve, hogy 1.) Krisztiánékkal behúztuk az ültetőárkot, és laza földet próbáltunk juttatni a tőkék tövébe 2.) a gyökereket vastagon beborította a Symbivit, ami nedvesen tartotta addig amíg be nem lettek öntözve az oltványok.
A Symbivit elsődleges hatása a mikorrhiza gomba révén mutatkozik meg, ami azt jelenti, hogy gombafonal (más néve: hifa) és szőlő hajszálgyökér vidáman élnek a másik által termel tápanyagból. A gomba ugyanis segít a talajban lévő tápanyagok feltárásában, és a korhadékanyagokat és kőzeteket a szőlő gyökérzete által felvehető formába bontja / mállasztja. Cserébe a szőlő a napfény segítségével szintetizált cukrot ad a gombának, aki ennek nagyon örül. Ahogy nő a szőlő gyökere, úgy terjed vele a gomba is, így - ha nem mérgezzük rommá a talajt - akkor ez a kedvező együttélés (szimbiózis) fennmarad. Ahogy a forgalamzó honlapján néztem, az ottani képek alapján (tehát ez nem saját tapasztalat!) a szőlőnek sokkal több gyökere is lesz - hogy ennek mi a pontos oka, azt nem tudom. Az viszont biztos, hogy több helyi termelő is ajánlotta a szert, és szóban pontosan akkora növekedésbeli különbségekről számoltak be, mint amint az a forgalmazó oldalán közzétett képeken látható.
Telepítésre várva |
Mi a szert a következőképpen használtuk fel:
Amikor konténeres oltványt ültettünk, akkor a munkafolyamat így alakult:
Ennyi idő után még nem lehet tapasztalatról beszélni - de látva a pompás eredést, nagyon bizakodó vagyok.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.