A növényvédelmi munkákat akkor végezzük jól, ha a lehető legkevesebb alkalommal, a lehető legkevesebb vegyszer kijuttatásával védjük meg a szőlőt. Az ökológiai gazdálkodásban elfogadott kontakt szerekkel történő védekezés egyik sarkallatos pontja a vegyszer pont megfelelő időben történő kijuttatása. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a szőlőnk a háznunk végében van, akkor már csak olyan precíznek kell lennünk, hogy a hőmérséklet- és csapadékadatokat rendszeresen felírjuk, mert ezekből az adatokból lehet előrejelezni a gombabategségek megjelenését. A mi szőlőnk elég messze van tőlünk (egyelőre), a preciz adatrögzítéssel kapcsolatban pedig maradjunk annyiban, hogy én ennél szélesebb ecsetvonásokkal dolgozom. A megoldást keresve örömmel tapasztaltam, hogy a Szőlőőr (SmartWineyard) rendszert nekem találták ki.
Így néz ki a mérőállomás a szőlőben |
Egy innovációs díjat nyert termékről van szó, amit egy magyar startup vállalkozás fejleszt. Velük az Agromashexpon találkoztam először személyesen, miután a Kutatók éjszakájára meghirdetett bemutatójukra nem jutottam el. A termék két részből áll: egy meteorológiai mérőállomásból és egy szolgáltatásból, ami növényvédelmi fertőzöttségi adatok feltöltéséből, a mért adatok rendszerezéséből és ezen információk alapján fertőzési előrejelzések készítéséből áll - amit otthonról, interneten kersztül lehet elérni. Nem tudom, ki hogy van vele, de ez a termék-szolgáltatás kombináció szerintem nagyon bizsergető, az ötlet igazi telitalálat.
Nem is bírtam ennek a bizsergésnek ellenállni (már korábban is gondolkoztam egy időjárás-jelentés szolgáltatótól megvásárolható mini-meteorológiai állomás telepítésén), és ez az inger pont az előrejelzés ígéretével együtt érte el azt a pontot, hogy rászántam a vásárlásra magam. Nem egy bonyolult dolog megvenni a Szőlőőrt, a cég kereskedelmi igazgatója meglátogatott az irodánkban, elmondta a szolgáltatásalapú és a vásárlásalapú megoldást, én választottam - és már csak a telepítés ideje volt kérdés. Nagyon rugalmasan lehet velük a telepítésre időpontot egyeztetni, még nekem is könnyen sikerült, aki meglehetősen össze-vissza időpontokban tartózkodok Dörgicsén. Mivel szimpatikus kis startupról van szó, a kereskedelmi igazgató maga szerelte fel a mérőállomást szőlőben.
Startup-feeling - two position in one: Andik János |
Amint a telepítés után megkaptam a hozzáférést, azonnal órákra elmerültem a program felderítésében, az adatok tanulmányozásában, az oktató videókban. Azt már az első találkozáskor elmondta a szolgáltató, hogy egy ilyen rendszer nem nyújt(hat) automatizált megoldást a növényvédelemre - de nem is ezt vártam el tőle. Szerintem minden szőlősgazdának magabiztos tudással kell rendelkeznie a növényvédelem alapjairól, azaz tisztában kell lennie azzal, hogy milyen gombabategségek léteznek, azok milyen módon telelnek át a szőlőben, milyen hőmérsékleti és csapadékviszonyok között szaporodnak/fertőznek, és milyen hatóanyagú készítményekkel lehet ellenük védekezni. Akinek ez a tudása nincs meg, az nem gazdája, csak tulajdonosa a szőlőjének. Aki viszont rendelkezik ezzel a tudással, az nagyon nagy hasznát fogja venni a Szőlőőrnek.
A rendszer összegyűjti a csapadék, a pára, a napsütés és hőmérsékleti adatokat. Külön érzékelő méri a fürtzóna nedvességét. A mérési adatok a készülékben tárolódnak, ami rendszeres időközönként feltölti azokat egy szerverre. Így kellően sűrűn mért adatsorhoz jutunk, így pl. a csapadékintenzitás is látható (nagyon nem mindegy, hogy 5 perc vagy 5 óra alatt esik 30 mm eső). A programban láthatók a lisztharmat és perenoszpóra primér fertőzési időszakok is, amelyek pont azok, amelyben nagyon hatékonyan lehet védekezni ezen betegségek ellen. A permetezés után pedig látható a védett időszak (amíg a hamis biztonságérzet illúziójában ringathatjuk magunkat :D). Még nem tudok komoly adatsorokról beszámolni, de szerintem ezzel az előrejelzési rendszerrel sikeresen, de főleg gazdaságosan és környezetkímélő módon lehet felvenni a harcot a gombabetegségekkel.
A program nem csak előrejelzéseket ad a növényvédelmi munkák szükségességéről, hanem egy beépített időjárás előrejelzés segítségével azt is megmutatja, hogy a következő napon mikor lehet permetezni: mikor olyan erős a szél, vagy esik az eső, hogy növényvédelmi munka nem végezhető. Ezt a táblázatot még ki lehetne egészíteni egy hőmérséklet-táblázattal is: a forróságban perzselést okozhat a kéntartalmú szerrel történő védekezés, és le lehet forrázni a leveleket a permettel. Mindenesetre ezt a részét (is) imádtam a programnak.
Még mielőtt valami végletesen elfogult, rajongói beszámolónak tűnne ez a post, meg kell említenem a hibáit is. Sajnos a szoftver minőségén látszik a startup gondolkodás: dobjunk össze valamit a kütyü mellé, ha megmozdul, jó lesz - majd a 3.0 verzióban eltűnnek a legzavaróbb hibák. Mivel főállásban szoftver designerként tevékenykedek, hiperszenzitív vagyok az átgondolatlan és hibás működésre - és sajnos ebben a szoftverben mindkettőből van bőven. Egy alapos üzleti funkció revízió és egy legalább felületes tesztelés óriásit dobna a felhasználói élményen. Ez utóbbi hiánya különösen kínos - ha egy dátum mezőt nem lehet beállítani, hogyan hihetek annak, hogy a mért értékekben nincs hiba?
A program használatára hangalámondásos videóbejátszásokkal szeretnék megtanítani a felhasználókat. Ezek a videók azonban marketing célra készültek, senki nem lesz okosabb attól, hogy bemondja egy hang, hogy a mért értékek grafikonon a mért értékek láthatók. Egy szakértői rendszer nem úszható meg felhasználói kézikönyv nélkül. Ez nem a Facebook, ahol olyan egyszerűek az üzleti funkciók (ismerősök bejelölése, képek vagy formázatlan szövegek feltöltése), hogy ahhoz nem kell leírás. Amikor a lisztharmat primér fertőzés mértékről/bekövetkezési valószínűségéről ad tájékoztatást egy szoftver, akkor egészen pontosan (kínosan tankönyvízűen) meg kell tudni mondani, hogy mit jelent ez a mért érték, és hol vannak azok a határértékek, amelyeknél be kell avatkozni.
Szóval van még hová fejlődni, de a magam részéről úgysem hiszek az elkészült rendszerekben. Ezzel együtt nekem nagyon tetszik a rendszer, egyelőre óránként nézem meg, milyen az időjárás a beccei szőlőmben - amin a velem egy szobában ülő kollégám remekül szórakozik. Ennek az eszköznek nem csak akkor van értelme, ha fényévekre van a házunktól a szőlőnk: a Balaton felvidéken bármikor megtörténhet az, hogy Dörgicsén, a faluban nem esik, de a tőle másfél kilométerre lévő Beccén kiadós zuhé kerekedik - arról nem is beszélve, hogy Halom hegy és Becce légvonalban mindösze két kilométerre van egymástól, de akár 100 kilométerre is lehetnének, olyan hőmérséklet és csapadék különbségek vannak közöttük. Tehát több dűlőben álló szőlőterületek esetén mindenképpen is jó ötlet a rendszer telepítése. A környezeti adatok önmagukban is értékesek, az előrejelzéssel együtt pedig kimondottan jó a termék értékajánlata.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.